Mida teha, kui on tekkinud ajutised makseraskused?
- Ajatamine
- Oportuniteedi nõude täitmine
- Kohtuotsusega mõistetud rahatrahvi ja väärteoasja menetluskulude täitmine ja täitmisele pööramine
- Rahalise karistuse ja kriminaalmenetluskulude täitmisele pööramine ja täitmine
- Õppelaenu tagasimaksmisel riigitagatise rakendumine
E-maksuametis on kasutusel uuendatud arvestuse e-teenus, mis teeb e-maksuametis/e-tollis kajastuvatest nõuetest ja kohustustest ülevaate saamise mugavamaks ning võimaldab paindlikult oma kohustusi nii osaliselt kui ka täies ulatuses e-keskkonnas tasuda. Selleks tuleb teil e-keskkonda sisse logida ja valida menüüribalt „Nõuded ja kohustused“ ning sealt „Arvestus“. Unikaalse viitenumbriga kohustuste tasumisel valige makseviisiks „Viitenumbriga nõude maksmine“.
Palun tutvuge e-maksuameti uue arvestuse e-teenuse rakenduse videojuhendiga siin Juhend annab juhiseid nõuetest ja kohustustest ülevaate saamiseks ning kohustuste eest tasumiseks.
Kust ma leian andmed enda nõude tasumiseks juhul, kui olen maksedokumendi kaotanud?
Mida teha juhul, kui nõue on edastatud sundtäitmisele?
Mida teha, kui kolmas isik on tasunud minu võlgnevust ja unustanud kasutada unikaalset viitenumbrit?
Kas võlgnevust on võimalik tasuda sularahas?
Kes peab maksma kohtutäituri tasu ja muud kulud?
Võlgnikul on õigus sissenõudjalt tasutud täitekulud tagasi nõuda juhul, kui täitedokument on kohtu või kohtuvälise menetleja otsuse alusel tühistatud. Täitekulud, mis võlgnikule seoses täitemenetlusega võivad tekkida on näiteks vara kindlakstegemise või arestimisega seotud kulud, kohtutäituri sõidu või majutuskulud, kui kohtutäitur on täitetoiminguid teinud väljaspool büroo asukohta, kuulutuste avaldamiste ja dokumentide edastamisega seotud kulud jne.
Kohtutäituri tasustamist reguleerib kohtutäituri seadus.
Mis hetkest alates võib kohtutäitur täitemenetluses tasu nõuda?
Olen võla õigeaegselt tasunud, kuid kohtutäitur algatas minu suhtes täitemenetluse. Mida teha?
Soovin täitemenetluses tasuda võlga osade kaupa. Kelle poole ma peaks pöörduma?
Sissenõudjaga ajatamise kokkulepe saavutamiseks üldjuhul tuleb pöörduda vastavasisulise avaldusega kohtutäituri poole, kes edastab võlgniku avalduse sissenõudjale. Avaldusega koos reeglina tuleb esitada sissetulekuid tõendavaid dokumente. Juhul kui sissenõudja ei nõustu maksegraafiku sõlmimisega, on võlgnikul võimalik pöörduda nõude ajatamiseks kohtu poole.
Kuidas ja kuhu ma saan esitada kaebuse kohtutäituri tegevusele?
Kaebus esitatakse kirjalikult ja vabas vormis, kuid sellest peab nähtuma, a) kes kaebuse esitab, b) millises täiteasjas (menetluse number, võlgniku või sissenõudja andmed), c) millise toimingu peale kaebus esitatakse, d) mida kohtutäiturile seoses täitetoimingu läbiviimisega (või sellest keeldumisega) ette heidetakse ning e) mida kaebusega taotletakse.
Kohtutäitur vaatab kaebuse läbi menetlusosaliste osavõtul 15 päeva jooksul, teeb läbivaatamisest arvates 10 päeva jooksul motiveeritud otsuse ja toimetab selle menetlusosalistele kätte. Juhul, kui menetlusosaline ei ole rahul kaebuse osas kohtutäituri poolt tehtud otsusega, on tal õigus esitada otsuse kätte toimetamisest arvates kümne päeva jooksul kaebus maakohtule, kelle tööpiirkonnas kohtutäituri büroo asub.
Kõik kohtute kontaktandmed on kättesaadavad siit.
Kohtusse kaebuse esitamisel peate tasuma riigilõivu 15 eurot.
Kohtute kontod ja viitenumbrid on kättesaadavad siit.
Millal ja mis tingimustel on võimalik täitemenetluses rakendada võlgniku suhtes sunnimeetmeid (näiteks võlgniku juhtimisõiguse peatamine)?
Uue võimalusena on alates 2016. a märtsist võimalik võlgniku survestamiseks kohtumäärusega piirata järgnevaid võlgniku õigusi: jahipidamisõigus, mootorsõiduki juhtimisõigus, relvaluba ja relvasoetamisluba, väikelaeva ja jeti juhtimisõigus, kalastuskaart.
Täitemenetluses rakendatavate sunnimeetmete osas oskab täiendavaid selgitusi anda täitemenetlust läbiviiv kohtutäitur. Kohtutäiturite kontaktandmed leiate siit.