Montenegrolased käisid Eestilt õppimas eurotoetuste tõhusat kasutamist

17.09.2021 | 11:07

Euroopa Liidu kandidaatriigi Montenegro ametnikud tulid sel nädalal Eestisse saama kogemusi, kuidas üles ehitada süsteemi Euroopa Sotsiaalfondi vahendite kasutamiseks. Kolmepäevasel visiidil külastasid 13 kõrgetasemelist külalist Riigi Tugiteenuste Keskust (RTK), mis on Eesti EL toetuste korraldusasutus.
    • Jaga
Martin Karro

Visiidil osalesid juhtivad ametnikud Montenegro peaministri büroost, majandus-, rahandus-, sotsiaal-, haridus-, teadus- ja kultuuriministeeriumitest. Visiit oli üks osa Montenegro Euroopa Liiduga liitumise peatükist, mis hõlmab regionaalpoliitikat ning struktuurivahendite koordineerimist. 

Eile lõppenud kolmepäevasel visiidil tutvustati montenegrolastele eurotoetuste vahendamise süsteemi Eestis ja selle võimalikult kiiret ja tõhusat kasutamist, Eestis kasutusel olevaid infosüsteeme ning kontrollimehhanisme, et Euroopa Liidu vahendid õigesse kohta läheksid. 

Balkani väikerahvale Eesti süsteemi tutvustanud RTK peadirektori asetäitja Martin Karro sõnul tulid montenegrolased süsteemi õppimiseks õigesse kohta. „Oleme viimastel aastatel teinud suuri reforme, kuidas toetuste süsteemi muuta tõhusamaks ning väikeriigi jaoks soodsamaks ülal pidada. Et Montenegro on Eestist veel väiksem riik, siis neil on kindlasti selles osas palju kõrva taha panna,“ sõnas Karro.

„Veel kõigest neli aastat tagasi oli Eestis kokku 8 rakendusüksust, millel igaühel oma juhtimis- ja tugistruktuur, IT lahendused, juriidika ja riskihindamine. Tugitegevuste kulud kasvasid, samal ajal oli ette näha EL toetuste vähenemist, samuti puudus terviklik juhtimise tööriistakast. Kuna me oleme seda just reforminud, on meil Montenegrole edasi anda ahjusoojad soovitused, kuidas oma süsteemi kõige tõhusamalt üles ehitada,“ tõi Karro näiteid, mida on Eestil õpetada.  

„Me tahame Eestis juurutada süsteemi, kus on vähem bürokraatiat, kiirem tegutsemine ning idufirmadele omane lähenemine protsesside disainimisele. Ma siiralt loodan, et selle lähenemise võtavad ka montenegrolased endaga koju kaasa,“ lisas Karro.

Montenegro delegatsioon ja võõrustajad

Montenegro majandusministeeriumi aseministri Jevrosima Pejovići sõnul valiti õppekohaks Eesti, sest oldi Euroopa Komisjoni esindajate käest Eesti kohta positiivset tagasisidet kuulnud. „Me soovisime loomulikult soovisid ise näha, kuidas digitaalsete protsesside poolest kuulsas Eestis avaliku sektori töö tegelikult toimub. Eriti jäi meile silma, kuidas RTK teenuse tarbijasse kui klienti suhtub ja kliendikogemust disainib. See on midagi, millest soovime kindlasti õppida,“ selgitas Pejović.

Montenegro on 620 000 elanikuga Lääne-Balkani riik, mis taotleb Euroopa Liiduga liitumist alates 2008. aastast. Kuigi Montenegro EL-iga liitumise peatükid on valdavalt veel avatud, on nende liitumisele teiste EL liikmesriikide seas suur toetus ning võib positiivse stsenaariumi korral teoks saada juba 2025. aastal. Riigi liitumist Euroopa Liiduga toetab küsitluste järgi ka suur enamus Montenegro kodanikest.

Mattias Jõesaar

kommunikatsioonispetsialist