Sa oled siin

Piirkondade konkurentsivõimet tugevdati 125 miljoni euroga

24 oktoober 2018

Kolm aastat tagasi alguse saanud piirkondade konkurentsivõime tugevdamise toetuse (PKT) taotlusvoorud on lõppenud. Kolme aastaga rahastati 129 projekti, mis said kokku ligi 125 miljonit eurot. Järele on jäänud üle-eestiline reservvoor, kuhu pääses üheksa projekti.

 „Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise toetuse eesmärk oli ettevõtluse elavdamine ning uute töökohtade loomine väljaspool Tallinna ja Tartu linnapiirkondi. See on abiks olnud paljudele ettevõtjatele ning eri maakondade elanikele,“ ütles riigihalduse minister Janek Mäggi. „Paljud arendused on piirkondade keskusi märkimisväärselt muutnud. Näiteks on praeguseks valminud Sillamäe linnasüda ja Tapa linna keskus ning need on linnakodanikelt pälvinud väga sooja vastuvõtu.“

 Riigi Tugiteenuste Keskuse peadirektori asetäitja Martin Karro ootab pikisilmi kõigi projektide valmimist. „Toetatud projekte on Narvast Sõrveni ja Vastseliinast Paldiskini ning kõigi nende projektide elluviimine on vastutusrikas töö, millel on regionaalselt ka oluline mõju. Samuti on mul hea meel, et saame veel mõningaid projekte rahastada läbi reservnimekirja.“

PKT projekti käigus viidi igas maakonnas läbi kaks taotlusvooru. Rahastust taotleti kokku 256 korral ning toetust said rohkem kui pooled projektid. Kokku toetati 42 tööstus- ja ettevõtlusalade tugitaristu projekti ning 46 turismiobjekti. Toetust anti 23  keskuse-tagamaa vahelise ühenduse arendamise projektile ning uue väljanägemise ja funktsionaalsuse saavad 14 linnasüdant. Toetust said ka neli inkubatsiooni- või tootearenduse projekti. 

 Reservvoor on üle-eestiline ning vooru nimekirjas on kokku üheksa projekti, mis said teises taotlusvoorus positiivse hinde, kuid millele ei jagunud piisavalt raha maakondade eelarvetes. Kõik reservvooru kuuluvad projektid ei saa kohe rahastust, vaid üle-eestilisest reservprojektide voorust vabanevate või lisanduvate vahendite arvelt.

 PKT toetuste jagamise ja projektide elluviimise eest vastutas kuni septembrini Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) ning alates septembrist võttis PKT meetme rakendamise üle Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK). RTK jälgib projektide elluviimist ja korraldab väljamakseid.

 Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise investeeringute toetust kaasrahastab Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fond.

 Toetust saanud projektide nimekirja leiab siit ja reservnimekirja pääsenud projektide nimekirja siit.